PROSTRANI VIDICI
Antologije su uvijek dragocjene kontrolne tačke na razvojnom putu književnog stvaralaštva. One nijesu samo osvrt na pređenu stazu, već i kratak predah koji pomaže da se možda naslute pravci kojima će se dalje kretati taj dragocjeni vid duhovnosti. Nijesu, dakle, samo đerdani na kojima su nanizani književni biseri, već i oslonac za samopouzdanje mladih pisaca, i zahvalna građa za kreativne istraživače.
Dušan Đurišić, čije pregalaštvo na ovom polju odavno zaslužuje svaku pohvalu, pripremio je antologiju crnogorske priče za djecu i mlade, i nazvao je "Prostrani vidici". Svojevremeno sam sa pažnjom i zadovoljstvom pratio nastanak njegove odlične antologije ljubavne poezije za djecu "Ono dvoje". Knjiga koju je Đurišić sada pripremio drugačija je po mnogo čemu, a prije svega po motivskoj i autorskoj sveobuhvatnosti.
Prva osobina ove zbirke je, dakle, hvale vrijedna sveobuhvatnost. Ne samo da je autor uočio i odabrao priče renomiranih pisaca, objavljivane u knjigama pa zato lako dostupne, nego je tragao i za onim skrivenim draguljima koji, iz raznih razloga, uglavnom neopravdano, nijesu uspjeli da izađu na svjetlost pozornice, već su bili osuđeni na tavorenje u kutku nekog zaboravljenog ili možda već ugašenog književnog lista ili podliska.
Druga vrijedna osobina zbirke jeste širina obuhvaćenog perioda. Vrijeme od preko šezdeset godina dovoljan je interval da se po njemu procijeni na koji je način i kolikom snagom prozno pisanje za djecu ukorijenjeno, u piscima kao i u čitaocima. U tom smislu, ova antologija pokazuje lijep i kreativan kontinuitet; a to znači da istovremeno postoji i raznolikost i homogenost ove vrste pisanja. I to na različitim estetskim nivoima: u širini motivskih izvora, u književno-zanatskim postupcima, u umjetničkim dometima i u etičkim odrednicama koje iz njih zrače.
Treća dimenzija sveobuhvatnosti ove antologije jeste u tome što je autor u nju uključio pisce koji žive u raznim sredinama, ali rođenjem ili porijeklom pripadaju crnogorskoj duhovnosti. Vidjeće se koliko su zavičaj i duhovna vertikala dominantni u svakom čovjeku, i koliko ih svaki pisac nosi u sebi i njima je određen i uslovljen u svom stvaralaštvu.
U ovoj antologiji čitalac, bilo radoznalo dijete, bilo samo poštovalac, ili zainteresovani istraživač, naći će široku paletu motiva i slika, pa samim tim i estetskih poruka koje iz njih zrače. Ima tu klasičnih bajki, ali i novih bajki, pa će čitalac, nekad svjesno a nekad spontano, moći da upoređuje ta dva vida jednog žanra. Uočiće da se kod crnogorskih pisaca nova bajka od klasične bajke razlikuje po izvjesnom otklonu od jezičkih arhetipova i po izvjesnoj relativizaciji dobra i zla, koji su kod klasične bajke didaktički oštro razdvojeni i prepoznatljivi. Ali će čitalac naići i na lijep sklad naizgled suprotnih slika: naići će na sliku pradjedovskih ognjišta uz sliku modernog svijeta, sliku seoske idile uz sliku gradskog ambijenta i sliku patrijarhalne porodice uz sliku savremenih odnosa u porodici i dječjem svijetu. Naići će na nedirnuti svijet planina, na sjaj svitanja i umirujuću širinu mora, na mirise tamnih šuma i iskonsku snagu stjenovitog zavičaja.
Različita će biti reagovanja na ovu antologiju, uvijek, naravno, pozitivna, ali različito pozitivna. U nekome će izazvati divljenje zbog vremenske dubine koju otkriva. Nekoga od odraslih možda će obasjati luča saznanja (ko bi rekao da kroz pisanje namijenjeno djeci i odrasli mogu sticati saznanje o svom svijetu i o svijetu uopšte), jer se i na ovaj način mogu sagledati matrice kroz koje diše duša crnogorskog podneblja i crnogorska duhovnost. Da, baš kroz pisanje za djecu, jer se pisac, pišući za djecu, obraća sebi, svijetu svog odrastanja i djetetu koje još uvijek nosi u sebi. Moja, pak, reakcija, kada sam pročitao rukopis, bila je mješavina ponosa i sjete. Ponos sam osjetio jer sam otkrio da sam većinu ovih priča već čitao, neke kao đak-pješak, vraćajući se iz škole ka svojoj planinskoj kući, neke kao saradnik listova i časopisa ili zaluđeni čitalac knjiga, a neke i kao kritičar i recenzent kome su se mlađi autori obraćali za mišljenje. A sjeta se javila zbog saznanja da je veliki broj ovih sjajnih bisera već bio na tragu da se izgubi u travi naše nebrige i da se udalji od radoznalog oka malih čitalaca.
Već i samo ovo drugo saznanje, svijest o spasavanju baštine od nepravedne sjenke zaborava, dovoljan je razlog da se ovom trudu uvaženog Dušana Đurišića posveti puna pažnja.
Jovo KNEŽEVIĆ